Освітній проект «Лідерство, засноване на цінностях», реалізовується в рамках дослідно-експериментальної роботи «Організаційно-педагогічні умови формування лідерських навичок учнів закладу загальної середньої освіти».
Науковий керівник проєкту: Василь Ковальчук, доктор педагогічних наук, професор. Керівник проєкту: Тетяна Єрмак, директорка НВК№157. Методичний супровід: Тамара Козлова, заступник директорки НВК№157.
Команда освітян Ліцею №157 презентує освітній проєкт «Лідерство, засноване на цінностях.
Програма зорієнтована на учнів 1-11 класів для формування в них системи ціннісних навичок лідера, що базуються на навичках 21 століття.
МЕТА ПРОЄКТУ
Розкрити природний потенціал кожної молодої людини,
Сформувати в них бажання брати конструктивну участь у житті нашої держави,
Навчити їх об’єднувати навколо себе людей заради вирішення суспільно важливих цілей,
А також – бути готовим до життєвих викликів вже зі шкільної парти.
ЯКИЙ ЗАПИТ БАТЬКІВСЬКОЇ ГРОМАДИ?
Важливим моментом у формуванні траєкторії дослідження стало опитування батьків, який саме запит в них є стосовно успішного майбутнього їхніх дітей. Батькам було поставлене запитання: «Які навички 21 століття необхідно розвивати в дітях?». Найактуальнішими, на їхній погляд, визначилися такі навички, як творчість та інноваційність (61%), критичне мислення і вміння комплексно розв’язувати проблеми (82%), комунікативні навички та навички співробітництва(67%), вміння працювати з інформацією, медіа та комп’ютерні навички (67%). Це цілковито співпадає з нашим вектором руху в проекті.
ОСНОВНІ ВЕКТОРИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
1.
Створення майданчиків, де учні навчатимуться лідерським навичкам, практикуватимуть їх у повсякденній діяльності, а також зможуть застосовувати ці навички у різноманітній шкільній та позашкільній діяльності.
Це «Уроки лідерства».
Тренінги із досвідченими коучами з лідерства.
Учнівське самоврядування.
Проєктна діяльність.
Розширене партнерство, де в основі є співпраця із представниками громадянського суспільства та творчою інтелігенцією.
Міжнародні освітні онлайн-івенти…
2.
Створення безпечного та комфортного освітнього середовища
1. Імплементування в реальне життя школи слів культури миру.
2. Утвердження доброзичливих взаємовідносин між учасниками освітнього процесу.
3. Форми, методи та засоби навчання в першу чергу відповідають запиту учня.
4. Впровадження успішних іміджевих програм.
3.
Організація якісного нового освітнього процесу – це ще один із векторів реалізації нашої Програми.
1. Розвиток навичок співробітництва та роботі в команді на кожному уроці, виховному занятті, на перерві, у будь-якому івенті.
2. Впровадження технології продуктивного навчання через призму ціннісних орієнтирів.
3. Білінгвальне навчання, з метою легкої інтеграції в подальшому в глобалізований світ.
4. Створення платформ для розвитку творчості та науки, а саме – організація майданчиків для презентації власних учнівських здобутків, лідерських ініціатив.
5. Цифрова трансформація та медіа культура освітнього процесу.
4.
Ще одна надважлива задача нашого проекту – розвиток відповідального вчительства, здатного виявити та розвинути лідерський потенціал у молодого покоління.
За результатами опитування серед вчителів можна визначити, які форми були найбільш задіяні в організації освітнього процесу. Це дебати, тренінги, флешмоби, навчальні дискусії, захист соціальних проектів тощо. Саме ці форми роботи є надзвичайно цінніми для розвитку лідерських якостей в реаліях глобальних змін.
ХТО Ж ТАКИЙ ЛІДЕР?
З цього питання розпочався наш експеримент.
«Лідер – це людина, яка завжди знаходиться в центі уваги і є взірцем для оточуючих. Відповідно вона має бути інтелектуально розвинененою, емоційно врівноваженою, мати високий рівень емпатії, прагнути до саморозвитку, дотримуватися здорового способу життя та бути завжди в хорошому гуморі».
Тому, які саме навички для формування лідера обрати, ми виходили з уявного (прогнозованого) образу нашого випускника, у майбутньому професіонала, патріота, людину з духовними високими цінностями, який би хотіли бачити у різних установах, на різних посадах, на різних щаблях влади. Де б вони не опинилися – у школі чи у пекарні, у лікарні чи у Верховній Раді – вони мають бути взірцем для оточуючих.
Відповідно до основних напрямків розвитку особистості були виокремлені чотири основні групи лідерських навичок,
які ми почали формувати в учнів, були розподілені (особистісні, громадянські, когнітивні, соціальні).
Стів Кові – автор проєкту “Лідер в мені”
“Лідер у мені” – це програма, за однойменною книгою Стівена Кові, що вже знайшла прихильників серед мільйонів працівників освітнього простору по всьому світі.
Лідерські знання вже давно є конкурентною перевагою, або запорукою успіху. Вони є фундаментом, а самі навички формують гармонійну успішну особистість.
Ця філософія захопила всю нашу наукову команду, адже як педагоги, так батьки – ми усі разом прагнемо виховати найкращі якості в своїх дітях, а як освітяни – в своїх учнях.
Показовим є той факт, що автор книги – Стівен Кові є не лише визнаним «бізнес гуру», він ще й батько 9 дітей та дідусь 52 онуків, тож його можна впевнено назвати експертом з виховання.
На сьогоднішній день цю програму успішно застосовують в більш ніж 2000 школах по всьому світі. Серед них є і одна українська – Ліцей №157, учні якої працюють в синергії над спільними проектами, досягають своєї мети, змінюють на краще життя рідного міста, як вони намагаються в проблемних ситуаціях знаходити вихід в стилі «win-win», і більше того, вчать цьому своїх батьків!
Відомий та популярний американський письменник, бізнесмен, експерт у питаннях управління. Усі книги Стівена Кові присвячені управлінню компанією та персоналом, вихованню лідерських якостей у собі, ефективному менеджменту, а також проблемам правильного розподілу часу та уваги між бізнесом і сім’єю. Його “Сім навичок високоефективних людей” журнал Time назвав одним з найважливіших творів про бізнес. Купувати книги Стівена Кові варто молодим і досвідченим підприємцям, керівникам середнього та вищого рівня, а також всім читачам, які хочуть побудувати ефективну кар’єру в великій корпорації.
Золоті правила ефективності: творчість Стівена Кові Майбутній відомий бізнес-письменник народився у 1932 році, закінчив університет за спеціальністю управління бізнесом і отримав ступінь МВА. За довгий і яскравий життєвий шлях Стівен Кові створив безліч корисних і популярних книг, отримав премію “Підприємець року”, а також виховав 9 дітей і 52 онуки.
“Сім навичок високоефективних людей” – одна з найвідоміших книг у бібліографії автора, написана ним у 1989 році і перевидана у 2014 році. Всього це твір розійшовся по світу тиражем більше 15 мільйонів екземплярів.
Основу роботи становить детальний розбір винесених в заголовок семи навичок, які дозволять кожній людині значно збільшити свою ефективність, досягти успіху в кар’єрі та особистому житті. Перший з цих принципів – потрібно бути проактивним. Другий – починаючи роботу над будь-яким проєктом чи завданням, потрібно чітко уявляти собі кінцеву мету. Третій може здатися занадто очевидним, але на практиці багато менеджерів чому-то пренебрігають – спочатку треба робити те, що потрібно робити спочатку. Четвертий принцип стосується загального настрою та світогляду – думати треба у дусі “виграв-виграв”. П’ятий – спочатку слухайте інших, а потім вже висловлюйтеся. Шостий – завжди прагніть до взаємовигідної творчої взаємодії. І сьомий – без втоми вдосконалюйтеся.